Tradycyjne metody pozyskiwania danych są często nieadekwatne i przestarzałe dla potrzeb nowoczesnych laboratoriów. Laboratorium System Zarządzania Informacją (LIMS) wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnego laboratorium. Jest to oprogramowanie, które pomaga w zarządzaniu próbkami, wynikami badań i innymi danymi w celu zwiększenia wydajności i efektywności laboratorium. LIMS zapewnia organizację pracy, standaryzację procedur i testów oraz kontrolę realizowanych procesów.
Zarządzanie próbkami w LIMS
Kluczową funkcją LIMS jest zarządzanie próbkami. Funkcja ta jest zwykle inicjowana, gdy próbki są wysyłane do laboratorium i rejestrowane w systemie LIMS. Niektóre programy (np. LabMaster) umożliwiają wsparcie laboratorium na wczesnym etapie, takie jak rejestracja kolejności pobierania próbek, pomoc osobie pobierającej próbki w zrozumieniu metody pobierania, możliwych metod utrwalania, objętości próbki do pobrania, protokołu pobrania próbki i miejsca pobrania . Zarządzanie próbkami jest również wspierane przez identyfikację pobranych próbek za pomocą generowanych przez system kodów kreskowych, drukowanych na etykietach samoprzylepnych i naklejanych na pojemniki na próbki. Od momentu przyjęcia próbki do laboratorium w systemie zapisywane są wszystkie dane z pomiarów terenowych oraz opisy pozwalające na ocenę stanu próbki.
Integracja systemów i urządzeń w LIMS
Możliwość pracy zgodnie z określonym przepływem pracy każdego laboratorium. Są w pełni konfigurowalne, a dzięki intuicyjnemu API użytkownicy mogą je modyfikować bez zaawansowanych umiejętności programistycznych. Pozwalają one w łatwy sposób odwzorować proces laboratoryjny od przyjęcia próbek, wybrania rodzaju badanego materiału, po przypisanie im odpowiednich badań. System obsługuje również badania oparte na powtarzających się strumieniach, np. związanych z rutynową okresową kontrolą jakości. Dla każdego z tych procesów istnieje mechanizm tworzenia alertów i wysyłania powiadomień o konieczności wykonania danego badania. Testy można powiązać z łatwo zdefiniowanymi protokołami, które zarówno pomagają pracownikom prawidłowo wykonywać procedury, jak i zapewniają szczegółową kontrolę nad wykonywanymi czynnościami. Elastyczne definiowanie prawidłowych zakresów wartości i reguł weryfikacji wyników, aby dostosować system do różnych scenariuszy Użytkownicy mogą skonfigurować proces testowania lub raportowania poprzez określenie wymaganych etapów, takich jak wprowadzenie wyników, walidacja lub autoryzacja raportów oraz przypisanie osób odpowiedzialnych za każdy krok.
System zarządzania dokumentacją
Praca laboratorium jest ściśle związana z udokumentowanymi procesami: zapisami z kontroli, warunkami środowiskowymi, w jakich wykonywane są badania, procedurami tłumaczenia wyników czy protokołów z badań. Ważna jest forma i wersja zatwierdzonego wzoru dokumentu w postępowaniu laboratoryjnym. Systemy LIMS ułatwiają pracę poprzez wersjonowanie kolejnych wariantów dokumentów, jednocześnie udostępniając użytkownikom tylko aktualne dokumenty i zachowując poprzednie treści w postaci zarchiwizowanej. W ten sposób można uniknąć błędów i dodatkowych czynności związanych z wymaganiami narzuconymi przez normę.